Cерйозна розмова про наркотики

 За даними незалежних експертів кількість наркозалежних в Україні у 2023 році – 1,5–2 млн осіб, що в десятки разів перевищує різні офіційні цифри.

Кількість людей, які вживають наркотики ін’єкційно, в Україні становить від 278 до 387 тисяч осіб. Оціночна кількість жінок, які вживають наркотики ін’єкційно, становить понад 115 тис. осіб.

В Україні за рівнем поширеності – кількість випадків захворювання на 100 тисяч населення, припадає 144 наркозалежних громадянина.

Наркозалежність вважають найсерйознішою проблемою сучасності. Саме молоді люди, більшою мірою, стають жертвами наркотичної пастки. Пристрасть до наркотиків перетворюється в трагедію і для самої людини і для її родини. Але при всій своїй серйозності ця проблема дуже делікатна, тому вимагає зваженого і правильного підходу.

Наркоманія – стан, що характеризується патологічним потягом до різних психоактивних речовин, зміною толерантності (збільшення дози споживання), розвитком психічної і фізичної залежності, а також вираженими медико-соціальними наслідками.

Стан психічної залежності проявляється в тому, що людина за допомогою наркотику, відчуваючи легкість і комфорт, спокій і впевненість, внутрішню рівновагу, намагається знову і знову відчути ілюзорне задоволення. Дія наркотичної речовини поступово замінює собою всі звичайні для людини позитивні емоції. Фізична залежність характеризується фізичними і психологічними порушеннями, пов’язаними з тим, що наркотик стає частиною обмінних процесів організму й у разі його відсутності розвивається синдром відміни (абстинентний синдром).

Причинами наркоманії серед молоді є:

– соціальна узгодженість. Якщо використання того або іншого наркотика прийнято в групі, до якої належить людина, вона може почати вживати цей наркотик, щоб показати свою приналежність до цієї групи;

– задоволення. Одна з головних причин вживання наркотиків – це супутні приємні відчуття, від хорошого самопочуття і релаксації до містичної ейфорії;

– цікавість щодо наркотиків змушує деяких людей почати самим приймати наркотики;

– достаток і дозвілля можуть призвести до нудьги і втрати інтересу до життя, і виходом і стимуляцією в цьому випадку можуть здатися наркотики;

– відхід від стресу. Більшості людей вдається справлятися зі стресовими ситуаціями життя, але деякі намагаються знайти притулок у формі наркотичної залежності. Наркотики часто стають помилковим центром, навколо якого обертається життя;

– вираз незалежності, а іноді ворожого настрою відносно оточуючих.

У наш час широке поширення в світі набули синтетичні («дизайнерські») наркотичні речовини, які розробляються і потрапляють в тіньовий обіг в обхід чинного законодавства. Дизайнерські наркотики – це психоактивні речовини, що представляють собою синтетичні замінники будь-якої натуральної речовини, які відтворюють наркотичні властивості.

В основі профілактики наркоманії лежить принцип надання молодим людям альтернативи наркотикам. У житті молоді не повинно бути вакууму, нічим не заповненої душевної порожнечі, бездіяльності. Захопленість молодих людей у будь-якій області знань або мистецтва – один з дійових шляхів нормального психофізичного розвитку. З раннього дитячого віку потрібно виховувати нетерпимість до будь-яких наркотичних речовин. Формувати у підлітків навички аналізу і критичної оцінки інформації, одержаної про наркотики й уміння приймати правильні рішення. Також важливо сформувати всередині суспільства стійку думку про те, що спорт, творчість і захоплення наукою це престижно.

На що звернути увагу

Залежність формується протягом тривалого періоду. За цей час стають помітні зміни у поведінці та характері. Ці зовнішні прояви можуть бути тривожними дзвіночками для друзів та близьких і говорять про те, що потрібно звернути увагу на людину.

Яка поведінка людини вказує на залежність?

– наркозалежні часто виявляють емоційну нестійкість;

– настрій швидко змінюється від нестримних веселощів до апатії і зневіри;

– нерідкі спалахи безпричинної агресії;

– спостерігається підвищена дратівливість;

– можлива рухова загальмованість, байдужість до всього що відбувається, періодична незв’язність мови.

Як допомогти?

Перше й головне, що можуть зробити друзі та родичі – це поговорити. Мета цієї розмови проста: тактовно та без тиску дізнатись, що ж насправді підштовхнуло людину почати вживати наркотики. Саме відповідь на це запитання допоможе лікарям побудувати найбільш ефективну, у кожному конкретному випадку, методику лікування.

Як правильно розпочати діалог?

– скажіть, що ви знаєте про проблему, будете поруч і готові допомогти. Формат розмови має бути без засудження та нав’язування. Ваша мета – зробити так, щоб рішення про допомогу було прийнято самою людиною.

– під час розмови дуже важлива щирість і відкритість з вашої сторони: без осуду та критики. Ви маєте підійти до цієї розмови, як до розмови з малою дитиною, коли вона хворіє, а ви дуже хочете її вилікувати. Ви ж не засуджуєте дитину, коли у неї висока температура, а намагаєтеся її якнайшвидше збити? Ваше бажання допомогти має бути таким же щирим.

– сформуйте довіру та дайте відчути підтримку – людині з залежністю необхідне прийняття та здорове середовище всередині сім’ї.

Яку роль відіграє сім’я в лікуванні залежного?

Найчастіше, у проблемі залежності значну роль відіграє сім’я і добре було б, щоб найближчі люди також відвідували психотерапевта та групи для співзалежних. Це допомагає збагнути їх роль у залежній поведінці близької людини та, за допомогою терапевта і груп, з’ясувати можливі стратегії оптимальної поведінки та надання допомоги.

Але, на жаль, дуже часто члени сім’ї відмовляються від такої допомоги. Ми спробуємо пояснити, чому для залежної людини просто необхідна підтримка сім’ї:

– залежна від психоактивних речовин людина розраховує на допомогу і підтримку;

– добре слово від значимої людини, підтримка позитивних змін – найкращі ліки;

– вам вірять і довіряють;

– після позбавлення від залежності приходить пустота, яку потрібно заповнити позитивними тверезими емоціями, гарними вчинками, налаштуванням на новий лад;

– допоможіть близькій людині повернути втрачених друзів, раціонально розпланувати час, де є місце групам психологічної підтримки, родині, роботі, друзям, улюбленому хобі, спорту, мистецтву.

Використовуючи ці рекомендації, ви зможете краще розуміти, як допомогти та вибудувати здорові кордони у наданні допомоги так, щоб не демотивувати залежного та не стимулювати зриви.

Як переконати споживача наркотиків, що потрібно лікуватися?

Розпочніть ненав’язливу розмову, у якій обережно поінформуйте про лікування. Важливою умовою є зацікавленості самої особи. Якщо людина не хоче вас слухати, переключіться на іншу тему. У такому випадку доведеться чекати, і це найважче.

Як діяти, якщо людина відмовляється від лікування?

Членам сім’ї чи близьким, які живуть із залежним, треба звернутись до психотерапевта та до груп співзалежних.

Часто, всі думають, що потрібно вплинути / натиснути на «хвору» людину і її «полікувати», але дуже часто сама сім’я, не усвідомлюючи цього, підтримує цю залежність. Тому психотерапія та групи для співзалежних допомагають вибудувати із залежною людиною більш здорові стосунки, які опосередковано підтримують мотивацію до лікування. Без допомоги експертів це зробити майже неможливо.

Важливо пам’ятати!

Лікування наркозалежності в домашніх умовах буде лише шкодити. Таким чином ви втрачатимете час. Будуть невдалі спроби, які підсилять недовіру пацієнта до методів лікування. Розчаруються родичі, оскільки це не працює. Ні лікування вдома, ні самолікування, ні, тим паче, народні методи не допоможуть.

Допомога людині, яка вживає наркотики – складна, але можлива. Потрібно працювати разом зі спеціалістами – і тоді позитивний результат неодмінно з’явиться.

 

За  матеріалами інтернет ресурсів:

https://phc.org.ua/

https://8pol.city.kharkov.ua/