«Пам’ятай про Крути…»

29 січня ‒ День пам’яті героїв Крут, у цей день вся Україна вшановує пам’ять Героїв битви під Крутами.

1918 року українські добровольці, переважно школярі й студенти, внаслідок бою проти більшовицької армії на чотири дні затримали її наступ на Київ, що дало змогу укласти Брестський мир між Українською Народною Республікою і державами Четвертого союзу. Цим документом Україна визнавалась самостійною державою з західним кордоном, що існував між Австро-Угорщиною й Росією до 1914 року. Холмщина і Підляшшя відходили до України. Водночас, Договір передбачав встановлення дипломатичних відносин між деякими країнами, повернення військовополонених, обмін цивільних інтернованих, відмову від будь-яких анексій і контрибуцій, негайне відновлення економічних контактів і взаємного обміну товарами.

За різними оцінками у бою під Крутами загинуло від 70 до 100 осіб. На сьогоднi вiдомi прiзвища 20 з них. Це студенти Народного унiверситету – Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник); студенти Київського унiверситету святого Володимира – Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв; гiмназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї – Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич, Григiр Пiпський, Іван Сорокевич, Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич.

Бій під Крутами символізує боротьбу за незалежність нашої держави (За матеріалами Укрінформ).

Бібліотека університету представила тематичну виставку до цього трагічного дня, яка експонується в читальному залі.

Запрошуємо відвідати!